What is the Mixture in Ratio? If

In what ratio tea A sold at Rs. 25 per kg be mixed with tea B sold at Rs. 45/kg, so that the mixture must be worth Rs. 35 per kg?

  1. 1:1
  2. 1:3
  3. 3:1
  4. 2:1
Monis Rasool Professor Asked on 25th May 2015 in Maths.
Add Comment
1 Answer(s)

Answer: (a) 1: 1
Explanation:-
Selling price of 1 kg tea ’A’ = Rs.25
Selling price of 1 kg tea ‘B’ = Rs.45

Selling price of mixture of 1 kg tea ‘A’ and 1 kg tea ‘B’ = 25 + 45 = Rs.70
Thus, selling price of 1 kg mixture = 70/2 =  Rs.35

Hence, the ratio of tea ‘A’ and tea ‘B’ = 1: 1

Anurag Mishra Professor Answered on 25th May 2015.
Add Comment

Your Answer

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.