# Study The Following Table

Study the following table and answer the question 1 to 4 :

1. The total population in 1989 is

- 144537
- 158577
- 146947
- 149637

2. The number of children in 1988 is

- 31236
- 125491
- 14546
- 21456

3. The number of children in 1989 is

- 25670
- 14040
- 13970
- 15702

4. The number of women in 1991 is

- 57630
- 56740
- 52297
- 62957

**1. Answer: (2) 158577**

**Explanation:-**

The total population in 1988 = 146947

Increased population in 1989 = 11630

The total population in 1989 = 146947 + 11630 = 158577

Hence, the total population in 1989 = 158577

**2. Answer:(4) 21456**

**Explanation:-**

The number of men in 1988 = 65104

The number of women in 1988 = 60387

The total population in 1988 = 146947

Then, the number of children in 1988 = 146947 – (65104 + 60387)

= 146947 – 125491 = 21456

There are 21456 children in 1988.

**3. Answer: (1) 25670**

**Explanation:-**

The total population in 1989 = 158577 [From answer no. (1)]

The number of men in 1989 = 70391

The number of women in 1989 = 62516

The number of children in 1989 = 158577 – (70391 + 62516)

= 158577 – 132907 = 25670

There are 25670 children in 1989.

**4. Answer: (1) 57630**

**Explanation:-**

The total population in 1990 = 153922

Decreased population in 1991 = 5337

The total population in 1991 = 153922 – 5337 = 148585

The number of men in 1991 = 69395

The number of children in 1991 = 21560

The number of women in 1991 = 148585 – (69395 + 21560)

= 148585 – 90955 = 57630

Hence, the number of women in 1991 is 57630.